U Toastmasters organizaciji svake godine održavaju se konferencije na kojoj se najbolji govornici divizije, distrikta i na kraju cijelog svijeta natječu i gdje se odabire najbolji govornik iz cijelog svijeta. Konferencije nisu samo natjecateljskog karaktera nego se da naučiti jako puno na mnogobrojnim zanimljivim radionicama koje održavaju iskusni govornici.
Tako smo mi ove godine odlučili posjetiti natjecanje divizije D koja obuhvaća Mađarsku, Slovačku, Češku i Austriju. Divizija se sastoji od 6 područja, a pobjednici humorističnog govora i tema za okruglim stolom (Table Topics) iz svakog područja došli su na finale divizije u Budimpeštu. Održano je natjecanje na njemačkom, slovačkom/češkom, engleskom i mađarskom jeziku. Pobjednici natjecanja na engleskom i njemačkom jeziku sudjelovat će na natjecanju distrikta koji će se održati 14-16 studenoga u Frankfurtu.
Na konferenciju smo išli u velikom broju, 9 članova našeg kluba odvažilo se na ekspediciju (zahvaljujemo našim vozačicama Jenny i Tatjani!). Naučili smo jako puno. Sudjelovali smo na radionicama gdje smo naučili osnove humora i kako davati povratnu informaciju. Vidjeli smo govornike kakvim svatko od nas želi postati. A što je i najvažnije, vrhunski smo se zabavili. Upoznali smo velik broj zanimljivih ljudi iz cijele srednje Europe, noćni život Budimpešte, naučili osnove tanga, a neki od nas su toliko pjevali da nisu imali glasa za održati govor slijedeći dan 🙂
Konferencija se održavala u Central European University Business School paralelno u dvije dvorane. Kako nitko od nas ne poznaje njemački, češki, pa ni mađarski jezik, pratili smo natjecanja i radionice na engleskom jeziku. Pratili smo slijedeće događaje:
1. Natjecanje u table topicsima
2. Natjecanje u humorističnim govorima
3. Radionica o motivaciji pri davanju povratne informacije
4. Radionica o upotrebi humora u govoru
Ante je dodatno sudjelovao kao sudac na natjecanju u table topicsima i humorsitčnim govorima, dok je Mirko bio sudac na natjecanju u table topicsima. Što smo naučili i dojmove o svakom događaju možete naći na zasebnom linku.
Na ovaj događaj smo otišli kao na ekspediciju i ugodno smo se iznenadili. Razina znanja govorničkih vještina u Toastmastersima na globalnoj razini je jako velika, kao i kvaliteta ljudi koje možete upoznati. Nadamo se da ćemo i mi jednog dana biti dio divizije, i na taj način još više se povezati s ljudima iz cijelog svijeta i imati svog predstavnika na ovakvom natjecanju. Za to su nam potrebni novi klubovi, pa je ovo dodatni poticaj za projekt osnivanja novog kluba na engleskom jeziku.
Za sve vas koji ste propustili ovu konferenciju, ima ih još! Slijedeće godine u četvrtom mjesecu u Bratislavi, vidimo se u velikom broju! S ciljem: nasmijati se i nešto naučiti.